A csuporkafélék családjába sok szobanövény tartozik. Legközismertebbek a fokföldi ibolyák, a gloxíniák. Most három különlegességgel ismerkedhetsz meg, amelyek jól érezhetik magukat otthonodban, és virágaikkal ősszel vagy télen is a nyarat idézik.
A csuporkafélék családja (Gesneriaceae) egy nagy, változatos csoportot foglal magában, amelybe körülbelül 3500 faj tartozik. Ezek a növények általában trópusi és szubtrópusi területeken élnek, világszerte megtalálhatók. A csuporkafélék között számos népszerű szobanövény, mint például a begóniák, gloxíniák vagy a fokföldi ibolya is megtalálható.
Ezek a növények rendkívül változatos megjelenéssel rendelkeznek, néhányan kúszó vagy cserjés formában, míg mások fás szárúak vagy évelők lehetnek. Leveleik és virágaik sokszínűsége lenyűgöző; színekben, formákban és mintázatokban bőséges választékot mutatnak. A virágok lehetnek csöves alakúak vagy harangvirág-szerűek, és gyakran élénk, szemet gyönyörködtető színekkel büszkélkednek.
Az emberi környezetben a csuporkafélék széles körben használt növények, mivel sokan közülük könnyen gondozhatók, díszítő hatásúak és sokféle környezeti körülmények között megélnek. A növények között megtalálható változatosság és dekoratív megjelenésük miatt népszerűek otthonokban, irodákban és kertekben egyaránt.
Íme néhány kedves szobanövény, amely ősszel és télen örvendeztet meg virágaival.
Ujjasvirágok
Az ujjasvirágok (Chirita sp.) a csuporkafélék (Gesneriaceae) családjába tartoznak. Manapság a Chirita fajok többségét a Primulina nemzetségbe sorolják. A növények Nyugat- és Dél-kína és Észak-Vietnam mészkőhegységeiben élnek. Egyre divatosabb szobanövények. A levélrozetták fölé emelkedő csöves virágaik lilák, kékek, sárgák vagy fehérek. A nálunk gyakori vietnami ujjasvirág (először Chirita eberhardtii, később Primulina tamiana) fehér virágszirmait két ragyogó kék csík díszíti. Molekuláris, citológiai és morfológiai vizsgálatok alapján 2017-ben ismét új nemzetségbe sorolták, új neve Deinostigma tamiana. Tehát, ha bármelyik latin nevével találkozol, tudd, hogy ugyanarról a növényről van szó. Levelei hasonlítanak a fokföldi ibolyáéra.
Az igényei is megegyeznek a fokföldi ibolyáéval. Laza, porózus talajba ültesd. Az öntözések között hagyd a talajfelszínt kiszáradni. A túlöntözést nem viseli. Félárnyékos-árnyékos helyre való. Északi ablakban neveld. A közvetlen napsütéstől mindenképp óvd. Ősszel segíti a virágzást a napi 8-10 órás LED-es megvilágítás. Kis cserépben neveld. Kiváló florárium növény. Gyökér vagy levéldugványokról, magról szaporíthatod.
Guppi virág
A guppivirág vagy aranyhal virág Nematanthus gregarius Dél-Kelet Brazília hegyi erdeiben honos, gyors növekedésű, kúszócserje, szintén a csuporkafélék családjából. Eredetileg fán, sziklán élő epifita. Sárga, narancs sárga vagy vörös virágai az akváriumi guppira emlékeztetnek, ezért hívják guppi virágnak is. A virágok nektárja a kolibrik kedvence. Bogyó termése narancssárga. Apró, fényes, vaskos levelek százaival, és a levelek közül előbukkanó, a virágaival díszítő ámpolnanövény. Hajtásai eleinte felállóak, majd kúszni kezdenek.
Ültesd laza, porózus talajba illetve orchideaföldbe. Az öntözések között kissé kiszáradhat, túlöntözés hatására hajlamos a gyökérrothadásra. Világos helyet igényel, dél-nyugati ablak közelébe helyezd vagy neveld. Aktív időszakában kéthetente tápozhatod. Elvirágzását követően vágd vissza, hogy bokrosodásra ösztönözd, teleltesd napos (12 órás LED megvilágítás), de hűvös (10-14 C-fokos) helyen, ahol pihenhet, és felkészülhet a következő virágzásra. 27 fok fölötti hőmérsékletre levélhullással reagál. Bár kedveli a párás környezetet, könnyen hozzászokik a szobalevegőhöz. Sok virággal és szép bokros formával hálája meg, ha a hajtásokat 35-40 cm-nél nem hagyod hosszabbra nőni. Hajtásdugvánnyal, maggal szaporíthatod.
Hangyacsengő
A hangyacsengő (Codonanthus sp.) is a csuporkafélék családjának tagja, az előbb említett Nematanthus igen közeli rokona, földrajzi elterjedési is hasonló, Brazília hegyvidéki erdeiből származik. Fákon vagy sziklákon él. A hangyákkal különleges kapcsolatban áll: a csengettyűre emlékeztető virágokból fejlődő termések hangyatojásra emlékeztetnek, ezeket a hangyák el is viszik szerves anyagokban gazdag hangyafészkükbe, ahol ideális a környezet a hangyacsengő magvak csírázásához, és a belőle fejlődő palánták tápanyagellátáshoz. Ezért a legtöbb hangyacsengő hangyafészekben fejlődik. Nem csak termésének kinézetével csalogatja magához a hangyákat, hanem virágain kívül található mézfejtőiben termelődő nektárral is.
Kúszó növény, ámpolnába, cserépben való. Orchideaföldben szépen fejlődik. Közegét tartsd nedvesen, de kerüld a túlöntözést, és óvd a közvetlen napsütéstől. Jól tűri az alacsony páratartalmú környezetet. 12 órás LED-es megvilágítással virágzásra ösztönözheted. Hűvös helyen tartsd. 27 fok fölötti hőmérsékletre levélhullással reagál. Bár kedveli a párás környezetet, könnyen hozzászokik a szobalevegőhöz. Sok virággal és szép bokros formával hálája meg, ha a hajtásokat 35-40 cm-nél nem hagyod hosszabbra nőni. Hajtásdugvánnyal, maggal szaporíthatod.
Cikk ajánlat: Fokföldi ibolya; Gloxínia
Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás