Sokan kedveljük a mézet, mint természetes ízesítőt. A méz előemésztett élelemnek is tekinthető, szervezetünknek nincs más dolga vele, minthogy felvegye a vérbe. Gyárilag nem állítható elő. De hányan tekintünk a mézre, mint orvosságra?
A méz elnevezéséhez általában kapcsolódik a növényi eredetre való utalással, ha a méz teljesen vagy túlnyomó részben a jelzett növényről származik és megvannak az erre jellemző érzékszervi, fizikokémiai és mikroszkópos tulajdonságai. Aki kíváncsi a méz kémiai összetevőire, virtuálisan lapozzon bele az alábbi doktori dolgozatba, amelyben többek közt az is áll, hogy már a barlangrajzok ábrázolnak méhcsaládok kifosztását mutató jeleneteket! 4000 évvel ezelőtt III. Ramszesz és Tutmozisz fáraók a mézet lakomáik részévé tették. 3500 évvel ezelőtt a zsidók már méhészkedtek és mézzel kereskedtek. Forrás: phd.lib.uni-corvinus.hu
A mézzel történő gyógyítást apiterápiának nevezik. A mézet az ókori társadalmakban is széles körben alkalmazták. Például a római légiósok energetizáló eledele volt a szezámmagos méz. Fertőző betegségek, különösen légúti, influenzás jellegű betegségek ellen, emésztésserkentés elősegítésére Kínában már ie. 2700-ban fogyasztották a ginzeng és méz keveréket.
A Magyar Apiterápiás Társaság 2009 óta tevékenykedik. A méhészet és a természetgyógyászat szakterületét köti össze. Kutatásokat végez az apiterápia területén, információkat gyűjt, rendszerez, ezeket továbbadja, oktat és nemzetközi kapcsolatokat is ápol.
A méz, mint orvosság
Ajánlott olyan helyről mézet szerezni, ahol a termelő biomézet állít elő, és a méheket is a lehető legtermészetesebb körülmények között tartja. Legjobb, ha mindig kezeletlen mézet vásárolunk.
A méz tele van ásványi anyagokkal, enzimekkel, és nem utolsósorban energetizáló szénhidrátokkal. A méz gyulladáscsökkentő, lúgosító hatású. A népgyógyászat előszeretettel alkalmazza sebgyógyításra, bőrregenerálásra és fertőzések ellen. Kiváló hatású kimerültség, lábadozás idején. Sok embernek segít a szezonális allergiákon túljutni, főleg a helyben készült, finomítatlan mézre igaz ez. A mézben található pollenmaradványok erősítik az immunrendszert, és természetes módon segítik az allergiarezisztencia kialakulását.
A mézről úgy tartják, hogy „szárít”, ezért kitűnő választás azok számára, akik vizesedésre hajlamosak. Bizonyos diabétesz esetén a méz minden gond nélkül fogyasztható.
Sok kisebb, de fájdalmas gyulladás kezelhető méz-fahéj keverékével az alábbi módon: egy evőkanál mézet keverjünk össze egy evőkanál őrölt fahéjjal, és napi rendszerességgel étrendkiegészítő gyanánt fogyaszthatjuk.
Mások, Különösen a hasra hízók esetében, zsírégetésre javasolják. Figyeljünk rá, hogy csak valódi fahéjat használjunk!
Az indiai ayurvédikus táplálkozás előírása szerint a méz csak nyersen fogyasztható. A főzés hatására keletkezett „ragacsos” nyálka ugyanis, szerintük, bevonja az emésztőcsatornát, az emésztőszerveket, ami nem kedvező.
Ha kisebb horzsolásos felületre mézet kenünk, a hámfelület hegesedés és deformáció nélkül gyógyul. Egyébként a hegeket száradásuk miatt nem tudja átnőni a bőrszövet, a hámsejtek ugyanis csak mélyebben, nedves környezetben tudnak szaporodni, így a forradások megmaradnak.
A méz baktériumölő hatásának köszönhetően kiváló kisebb szájüregi fertőzések kezelésére. Eredményesen használható fogágy betegségek, afta és szájüregi betegségek ellen.
Sikerrel használják kisebb égési sérülésekre, bizonyos vénás, diabéteszes eredetű lábszárfekélyek nyomásfekélyek, tályog, pilonidális ciszta ellen, Streptococcus fertőzések okozta bőrgyulladások esetén, illetve minden olyan esetben, amikor a sebfertőzés áll elő, és az antibiotikumos kezelések hatástalannak bizonyulnak.
Az elmondottakon kívül a méz idegrendszerre gyakorolt pozitív hatását tapasztalatok támasztják alá, nyugtató, alvást segítő hatású.
Mézes receptek gyűjteménye
Magas vérnyomás, székrekedés, zsíroldó hatás, migrén, ízületi gyulladás, hajhullás, torok-mandulagyulladás, orrdugulás, vérszegénység, visszértágulat,vesebántalmak ellen: méz és almaecet az alábbiak szerint – 1 pohár vízben 1-1 kanálnyi méz és ecet.
Görcsök, gyomorpanaszok ellen: méz és almaecet naponta 2 pohárral.
Hasi zsírégetés – Ehhez szolgálunk egy recepttel: Egy pohár vízben oldjunk fel egy kanál mézet, és keverjünk hozzá egy teáskanál őrölt fahéjat. Forraljuk fel, és hagyjuk állni pár percig, majd öntsük szét két csészébe. Az egyik csészével igyuk meg az az első adagot reggeli előtt fél órával, a másik csészével igyuk meg lefekvés előtt egy órával.
Meghűlés, köhögés ellen: mézes kakukkfű vagy hársfa tea, mézes limonádé, mézes tej, citromlé+méz, reszelt torma + méz 1:1 arányban.
Tüdőasztma ellen: hagymaméz fogyasztása.
Sebek, sérülések ellen: külsőleg friss méz a sérült felületre kenve.
Dr. Papp Nóra ajánlja égésre: reszelt burgonya + méz gézbe kötve
Allergia, köhögés ellen (természetes deszenzibilizáció): mézes fenyőhajtás főzet, naponta 2×1 kanál. A főzet recepjét a Patikamagazinban találtuk a leghitelesebbnek: 4–6 liter vízhez 0,5–1 kilónyi fiatal erdei fenyő (Pinus sylvestris) hajtásait tesznek és azt addig főzik, amíg a főzet felére be nem sűrűsödik. A főzetet ezután leszűrik, majd a főzetben 1–1,5 kilónyi mézet vagy cukrot oldanak fel és az egészet sziruppá főzik össze. Ezt a szirupot Babulka Péter cikkében köhögés ellen használják.
Szépülés mézzel
A zsírégésről már volt szó, most jöjjenek a kencék!
Dr. Papp Nóra ajánlata pakolás zsíros hajra: 1 evőkanál méz + pár csepp rozmaringolaj + 10 ml búzacsíraolaj +10 ml mandulaolaj, 10 percig hagyni hatni, majd kiöblíteni.
Méregtelenítő fürdő
5 csepp levendula
5 csepp geránium
3 csepp grapefruit
2 csepp indiai citromfű
Ezeket az illóolajokat egy evőkanálnyi méz keverve kell a fürdővízben tenni és . legalább 20 percet szánj a fürdésre. Ez a keverék segíti a test és a lélek ellazulását, lecsendesíti és kitisztítja a gondolatokat.
Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás