Rózsák metszése – így kell csinálni!

A rózsák metszése az egyik legfontosabb ápolási művelet, amely segít a növény egészségének megőrzésében és a bőséges virágzás elősegítésében. Nem mindegy azonban, mikor és hogyan végezzük! A rendszeres metszés aránylag új keletű, mindössze az 1800-as évek közepe óta metszenek.

Mikor kell a rózsát metszeni?

A metszést a komolyabb éjszakai fagyok elmúltával, általában március közepén végezzük el. Ha túl korán metszünk, a hideg károsíthatja a friss sebeket, és a hajtások visszafagyhatnak.

rózsa metszése

A metszés elterjedése összeesik a vágott virág kiállítások első időszakával. Ezt megelőzően megelégedtek azzal, hogy csak megritkították a túlságosan tömött bokrokat, és eltávolították az elhalt vagy zavaró ágakat, gallyakat. Ne akarjunk mindenáron metszeni! Ha megfigyeljük a vadon, minden emberi beavatkozás nélkül fejlődő rózsákat, azt tapasztaljuk, hogy évente gyorsan fejlődő, erős hajtások törnek elő a tőből, amelyek a következő évben elágazva virágoznak, az idősebb, többször elágazott, több éven virágot hozott ágak viszont elhalnak. Ezzel a rózsa saját magát fiatalítja, illetve újítja meg.

A metszésnek átgondolt műveletnek kell lennie, amellyel igyekszünk úgy szabályozni a növekedést és a virágzást, hogy elérjük azt a díszítőcélt, amelyet kitűztünk akkor, amikor rózsáinkat elültettük kertünkbe. A metszéssel a megújulást is elősegítjük, azzal a különbséggel, hogy fajtacsoportonként, a célnak megfelelően és a csoportok tulajdonságának figyelembevételével választjuk ki a metszési módon.

A metszés célja

  • Egészségesebb növekedés – eltávolítjuk a beteg, elhalt ágakat.
  • Szebb formájú bokor – szellősebb, formásabb növény fejlődik.
  • Gazdagabb virágzás – a megfelelő helyen történő metszés elősegíti a virágok fejlődését.

Hogyan metsszünk helyesen? –  A metszés általános érvényű szabályai

A szakemberek véleménye a rózsa metszéséről eltérő. Vannak, akik a vágott rózsa termesztésben a rövid metszést ajánlják, míg mások a hosszút. Teljesen általánosítani nem lehet, mert a helyes metszési mód megválasztása mindig a rózsa fajtájától, a talaj tápanyagviszonyaitól, az éghajlattól és attól függ, hogy milyen céllal ültettük – díszítésre, vágásra vagy mindkettőre.

  • Minden rózsánál alkalmazkodni kell a típusának megfelelő jelleghez és fejlődéshez.
  • A metszés mértékének az szab határt, hogy a növény hogyan reagált az előző évi beavatkozásra.
  • A metszés mértéke függ a trágyázási lehetőségektől, az előző évi tápanyag-utánpótlástól, a termesztési céltól, a helyi talaj- és klímaviszonyoktól.
  • Mindig éles metszőollót kell használni a síma vágásfelület érdekében.
  • Távolítsuk el a beteg, sérült és befelé növő ágakat.
  • A bokor közepén levő vagy befelé növő vesszőket vágjuk ki, a bokrokat ezáltal tegyük szellőssé.
  • Az elöregedett, gyenge hajtásokat tőből vágjuk ki.
  • Az elöregedett részeket, amelyek csak csökött hajtásokat képesek hozni, tőből távolítsuk el. A vadhajtásokat szintén tőből távolítsuk el.
  • A metszést ferdén kel megejteni, közvetlenül egy kifelé néző rügy felett.
  • A rügy felett ne hagyjunk csonkot.
  • Az idősebb ágak lefűrészelése után a metszfelületet éles késsel faragjuk simára, utána fehér lenkencés olajfestékkel, oltóviasszal vagy valamely sebkezelő anyaggal kenjük be.
  • A metszőollót időnként fertőtleníteni kell, hogy elkerüljük a betegségek terjedését.
hosszú metszés

Hosszú metszés

A metszéssel kapcsolatban tudnunk kell azt is, hogy a rózsa fás növény, és a fás részekben jelentős tartalék tápanyag halmozódik fel. Ezt a növény a tavaszi kihajtás alkalmával használja fel. Ha sok fás részt vágunk le a növényről, akkor a tartalék tápanyagokat is levágjuk, tehát ezzel is gyöngítjük a növény kihajtási erélyét. Ugyanakkor az alsó rügyek mindig fejletlenebbek, ezeknek előbb ki kell fejlődniük, s ez a hajtást egy héttel, sőt hosszabb idővel is késleltetheti.

Metszési technikák

Hosszú metszés – A hajtások felső harmadát távolítjuk el. Ez segít, ha a növényt hosszabb életűvé és dús virágzásúvá szeretnénk tenni.

Ha azt akarjuk, hogy díszítésre ültetett rózsáink hosszú életűek legyenek, és dús virágpompával díszítsék kertünket, hosszabbra metsszünk.

rövidre metszett bokorrózsa

Rövidre metszett bokorrózsa

Rövid metszés – A hajtásokat erősebben visszavágjuk (kb. 2-5 szemre). Ezt főként vágásra szánt rózsáknál alkalmazzák, hogy hosszú szárú, nagy virágokat kapjunk.

A rövid metszésből származó hátrány még a gyakori vízhajtás, amely rendszerint meddő vagy torz virágot hoz. A vízhajtások laza szövetűek, betegségekre és kártevőkre fogékonyak. A lisztharmat és a levéltetvek legelőször ezeken a hajtásokon telepszenek meg.

Talajtakaró rózsák metszése – A zömök habitus, sok hajtás, sok virággal inkább a rövid metszéssel érhető el,  amit február végén, márciusban végzünk el. Ezért nem vét senki nagy hibát, ha az alábbi gyakorlatot követi:  vastagabb ágaknál alulról elszámol a 2. rügyig, a kifelé néző rügynél ferde metszlappal lemetsszük a hajtást.

Rosa Loredo

Rosa Loredo – talajtakaró rózsa

Bokorrózsák metszése – A legjobb 4-5 legerősebb hajtást hagyjuk meg, a többit tőből eltávolítjuk. A meghagyott vesszőket kb. 1/3-ig vágjuk vissza.

Domokos János emléke

Domokos János emléke bokorrózsa, Márk Gergely nemesítése

Rózsafák metszése – a bokorrózsákéhoz hasonlóan történik. Hagyjunk 1-2 befelé induló rügyet is a szép, gömb formájú koronakialakítása céljából.

Futórózsák metszése – A frissen ültetett töveket 2-5 szemre vágjuk vissza. Az egyszer virágzó típusokat elvirágzás után, a többször virágzókat tavasszal ritkítjuk.

Rosa Wartburg

Rosa Wartburg, futórózsa, történelmi rózsa

A nagyobb virágú climber típusnál ritkítunk, és csak a támrendszerre irányítható hajtásokat hagyjuk meg. Minél idősebb a tő, annál több hajtást hagyunk meg (max 6-8 tő). A megtartott hajtások felső harmadát,  felét eltávolítjuk. Az oldal hajtásokat megritkítjuk úgy, 20 cm-nél legyenek a hajtások közelebb egymáshoz.

Rózsák növényvédelmi célú metszése

Fővirágzása után vágjuk le a hajtáscsúcspusztító rózsadarázs, a hajtásfúró rózsadarázs és a varródarázs által károsított, valamint a lisztharmattal fertőzött hajtásrészeket. A levágott, fertőzött részeket el kell égetni. A metszést követően permetezzünk levéldarazsak, levéltetvek, a lisztharmat és a fabreás levélfoltosság ellen.

Mire kell még figyelni?

  • Ne metszd túl közel a rügyhöz – könnyen megsérülhet.
  • Ne hagyj túl hosszú csonkokat – elszáradhatnak, és rontják a növény megjelenését.
  • A metszést követően a rózsa érzékenyebb lehet a betegségekre, ezért érdemes figyelni a növényvédelemre is.

Jutka mama bemutatja:

Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?
Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás

Profi teljes spektrumú növénynevelő LED lámpa

Vásárolj most!