Májusi gyöngyvirág

Közismert, hagyományos évelő a gyöngyvirág. Árnyékos terültek kedvenc talajtakaró növénye. A növény terjedő tövű, illatos, apró, harang alakú virágai májusban díszítenek. A cikk első részében bemutatjuk a gyöngyvirágot, megismerhetjük hatóanyagait, gyógyhatásait. Figyelem! A gyöngyvirág háziszerként való alkalmazása tilos!

gyöngyvirág csokor

Gyöngyvirág bemutatása

A gyöngyvirág (Convallaria majalis) a spárgafélék (Asparagaceae) családjába, a medvefűformák (Nolinoideae) alcsaládba tartozó Convallaria nemzetség egyetlen faja. Sok legenda főszereplője. Virágai Szűz Mária könnyeit szimbolizálják. Egy másik legenda szerint a Paradicsomból kiűzetett Éva könnyeiből keletkezett.

Az enyhe klímájú eurázsiai területeken honos. Hivatalos termesztésbe vonása 1420-ra datálódik. Finnország nemzeti növénye, és a norvég katonák kabátját is díszíti. A préselt virágokat dekorációkban használják.

A gyöngyvirág magyar nevét a gyöngyöm-virágom becézés vagy virágainak gyöngysorszerű elrendezése ihlette. A magyarság első művészeti emlékeként a kassai főoltár angyali üdvözletet ábrázoló képén, az asztalon lévő korsókban liliomszál és gyöngyvirágok jelképezik a szeplőtelen fogantatást. Lippay János (1606-1666, jezsuita pap, nyelvtanár, botanikus) ekként említi: “Lilium convallium, gyöngyvirág, fehér és testszínű is vagyon; árnyékot szeret, ősszel ültetik, az összeszőtt gyökerét késsel egynehányfelé metszve. Igen jó a virágjának vize a guttaütés ellen, az ecetje a hő főfájás ellen, ha evvel bekötik.”

gyöngyvirág virága

Gyöngyvirág virága

A gyöngyvirág további erdélyi nevei: kakukkvirág, szelence, Szent György virága. Magassága 20-30 cm közötti, a földbe kúszó, elágazó gyöktörzse segítségével terjed. 2 darab,széles-lándzsás, épszélű, tőálló levele fejlődik. Május elején már megörvendeztet virágaival. A tőkocsányon fejlődő bókoló, fürtös virágzatának szirma forrt lepel, amely fehér színű, harang alakú. A lepelcimpák csúcsa apró, kifelé hajló. A virág jellegzetes illatú.  Szeptember-októberben érő piros, termése, 3 rekeszes bogyó, minden rekeszben 4-10 magkezdeménnyel.

Gyöngyvirág illatanyagai

Virágjának intenzív és kedvelt illatát úgy jellemezhetnénk, hogy a kellemes virágillathoz némi “zöld” illat párosul, nüansznyi citrom és rózsaillattal. Egyik tanulmány közlése szerint a kutatóknak eddig a virágok illatáért felelős mintegy 23 vegyületet sikerült kimutatniuk. 13 vegyületet találtak, amelyek a virág-rózsa-citrus illatért felelősek. Legnagyobb koncentrációban fordult elő a citronellol (9.6 %), geraniol (8.4%) és a fenilacetonitril (3.0 %). Elkülönítettek még zöld illathoz kapcsolható vegyületeket, a zöldborsó és galbanumszerű illathoz társítható vegyületeket és a gyümölcsös illetve málnaillathoz tartozó vegyületet is.

Virágjának pora a vadgesztenye lisztjével keverve »Schneeberger-féle burnót« tüsszentőpor néven vált ismeretté.

gyöngyvirág termése

Gyöngyvirág termése

Gyöngyvirág gyógyhatásai

A teljes növény fő hatóanyagai szívglikozidok. Mintegy 40-féle szívglikozidot (legjelentősebbek: konvallatoxin, konvallozid konvallamarozid, konvallarin konvallamarin.) tartalmaz. Schveitzer József dr. így emlékezik róla a Természet folyóirat 1942-i számában: Oroszországban virágjának borszeszes kivonatát nyavalyatörés ellen alkalmazták oly módon, hogy a gyógyítást annyi cseppel kell megkezdeni, ahány éves a beteg. Nálunk pedig a népgyógyászat szívbajok ellen és hajtószernek használta. Manapság házilagos kezelésre tilos használni, ugyanis az elfogyasztott dózistól függően komoly keringési, szívműködési emésztőrendszeri panaszokat okozhat. Azonban már az ókorban is szívritmuszavart, szívelégtelenséget kezeltek vele, miután a szívizom összehúzódását serkenti. A népgyógyászat virága forrázatát és gyökerének főzetét vizelethajtóként, nyugtatóként, hánytatóként használta. Szeszes kivonatait bedörzsölő szerként alkalmazták reuma ellen. A levélpor tüsszentőporok (tubákok) alkotórésze volt, és meghűléses állapot kezelésére is használták.

Súlyos mellékhatási miatt azonban a teljes növény és termésének fogyasztásától is óvakodni kell. Mérgezési tünetek: Enyhébb esetben: hányás, hasmenés, súlyos esetben szédülés, fejfájás, aluszékonyság, görcsök, rendszertelen pulzus. Végső esetben halálos szívbénulást okozhat. A levelekkel érintkezve bőrirritáció léphet fel. Első pillantásra összekeverhető a medvehagymával, de gyöngyvirág egy tőből két-három levelet hoz, míg a medvehagyma csak egyet. A gyöngyvirág levélnyele lila, hengeres, a medvehagymáé zöld és szögletes. A medvehagyma fokhagyma illatú.

Gyűjthető drogja a levél (Convallariae folium) gyógyszeripari alapanyag, szív-, koszorúér-bántalmak, epilepszia gyógyítására gyógyszereket készítenek belőlük.

A növény kifejlett, ép egészséges, levélhüvely nélküli leveleit kell gyűjteni, majd jól bemelegedő padláson gyorsan meg kell szárítani, hogy eredeti zöld színüket minél jobban megőrizzék. A megszáradt leveleket azonnal be kell zsákolni, ugyanis a levegő és fény hatására a levelek kifakulhatnak, és hatóanyaguk is elbomlik.

A folytatásban (Gyöngyvirágos kertek) olvashat a gyöngyvirág gondozásáról, szaporításáról, kertészeti fajtáiról.

Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?
Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás

Növényszárító háló

Profi teljes spektrumú növénynevelő LED lámpa