Jó móka a bébi mangó nevelése

Ha már megvetted a mangót, és a teljesen érett gyümölcsöt el is fogyasztottad, próbálkozhatsz a csíráztatással, bár nem túl jó szobanövény jelölt. Vigyázat! Légzőszervi allergiát okozhat, tehát csak az tarthatja, aki nem érzékeny rá.

termő mangófa

Ismerd meg a mangót!

A mangófa (Mangifera indica) a szömörcefélék (Anacardiaceae) családjába tartozik. Távoli rokona többek közt a kesudió és a pisztácia. Kelet-Indiából, Burmából és az Andaman szigetekről buddhista szerzetesek vitték magukkal Kelet-Ázsiába és Malajziába. Innen portugál és perzsa közvetítéssel jutott tovább. Neve a tamil “mankay” szóból ered, amit a portugál kereskedők “manga”-ként adaptáltak.

A mangót több mint 4000 éve termesztik gyümölcséért. A húsz méterre megnövő fák az ültetéstől számított negyedik, hatodik évben fordulnak termőre.

A mangó az indiaiak szent fája. A szerelem szimbóluma. Sokan úgy hiszik, hogy teljesíti a kívánságot. Az esküvői szertartásokon a bőséges gyermekáldás szimbólumaként használják. Sok ázsiai király és nemes birtokában volt mangóerdő. A mangó ajándékozás rendkívül divatos volt.

Megfelelő körülmények között a mangó magas fává nő. Mélyen gyökerezik, és nagy terjedelmű gyökérrendszert fejleszt. Levelei a korona tetején sötétzöldek, lejjebb fakók, fiatalon vörösesek. Az ágakon csoportosan fejlődnek, mérgezőek. Ezért fogyasztásuk tilos! Sőt az elégetett levelek füstje is komoly szem és tüdőirritációt okoz. Tehát ne próbálkozz tüzet rakni vele! 4–5 évesen fordul termőre. Sárgás-vöröses virágai az ágvégeken bugában fejlődnek. A virágokból kibocsátott illatanyag egyeseknél allergiát okozhat. Mivel a növény önbeporzó, egyetlen fa is képes gyümölcsöt teremni. Egy száron egy vagy akár több, kerekded vagy ovális, esetleg vese alakú gyümölcs terem. A virágzást követően, 7–9 hónap elteltével érik be a termés. A középső termésfal adja a terméshúst, amely vöröses vagy sárga, savanykás, édeskés. Belül, csonthéjban bújik meg a mag.

virágzó mangó

Ezért vedd meg a gyümölcsöt!

Óvatosan vágd ketté a gyümölcsöt, a csonthéjas mag kicsusszan. A két fél mangóba ragadt héjat kanalazd ki, majd a gyümölcsöt hámozd meg. Máris fogyasztásra kész. A mangó nem csupán kellemes ízű vitamin- és ásványi anyag forrás, hanem papainhoz hasonló enzime gyomorvédő hatású. Béta karotin tartalma miatt kiváló káliumforrás. A- és C vitaminban gazdag. Az éretlen gyümölcsnek magasabb a C-vitamin tartalma, míg az érett gyümölcs inkább A vitaminban gazdag. Rosttartalma segíti az emésztést. Egy átlagos méretű mangó a napi rostszükséglet mintegy 40 %-át tartalmazza. Jótékony hatással van a szívre, csökkenti a vér koleszterin szintjét, és hatékony bizonyos rákos megbetegedések ellen is.

További egzotikus gyümölcsökről itt olvadhatsz: Egzotikus gyümölcsök

mangó csatni

Készíts magnó csatnit!

A csatni hindu eredetű fűszer-mártás, fő alkotói a cukor, ecet, őrölt fűszerek, és a lelke, amitől az állagát kapja a gyümölcs vagy zöldség püré, esetleg darabos részekkel vegyítve. Hozzávalók: 1 kg hámozott, feldarabolt mangó; 750 g mazsola; 750 g datolya; 3 finomra vágott hagyma; 4 gerezd tört fokhagyma; 20 dkg barna cukor; 4 apróra vágott csili paprika; 1 evőkanál reszelt gyömbér; 1 evőkanál só; 3 dl almaecet; 1 evőkanál mustármag. A cukrot, sót, csilipaprikát, ecetet közepes lángon addig főzd, amíg a cukor elolvad. Öntsd hozzá a hozzávalókat, és főzd 4 órán keresztül, úgy mintha lekvárt főznél. Még forrón szortírozd jól zárható befőttesüvegbe. Zárd le, és hagyd kihűlni. Tárold hűtőben.

Nevelj mangót magról!

Ha szert tettél a teljesen érett gyümölcs csonthéjas magjára, azt mielőbb ültesd el. nézd meg, hogy ki lakik a kemény terméshéj alatt! Ha ügyesen szétfeszíted két részre a kemény héjat, előkerül a sértetlen mag is. Már ránézésre megállapíthatod, hogy egészséges-e. A duzzadó, síkos magot mosd meg alaposan. Eredeti élőhelyén a vörös vagy sárgaföld, cserépben a muskátliföld megfelelő számára. Fektesd a magot egy mély cserépben, és lazán takard be földdel 5 cm vastagon. Kb. három hét múlva jelennek meg az első lomblevelek, amelyek eleinte vöröses színűek, később sötétzöldre váltanak. Sokan az avokádó csíráztatáshoz hasonló módszerrel próbálkoznak a csíráztatásával.

mangó magonc

Vigyázz a magoncra, óvd a hidegtől, a huzattól. Tartsd napos helyen, nyáron vidd a szabadba, a lehető legmelegebb helyre, például déli fal tövébe. Ha már kissé megerősödött, kicsípheted a hajtás közepét, így dús, elágazó növény fejlődik belőle. Szobanövényként virágot, termést csak a legszerencsésebbeknek hoz, akik napos télikertben tudják tartani. Azonban még virág, termés nélkül is extravagáns megjelenésű, fényes, mutatós lombú növénnyé cseperedhet. Fává nem tudod nevelni, de dézsában nevelve a rendszeres metszés kordában tartja, szép, bokros megjelenést biztosít. Már, ha eljuttok idáig!

mangó cserépben

A végkövetkeztetés kicsit lehangoló. Ugyanis a mangó nem szobanövény. A mangót ezen a klímán nehéz megtartani. Ezért a mangófácskád nem lesz hosszú életű.  Közvetlen csapvízzel ne öntözd, megfelelő párásításra van szüksége. Igényei a citromfához hasonlóak, és hasonló módon kell teleltetni is. Ha a feltételeket nem tudod biztosítani, akkor maradjunk annyiban, hogy kísérleteztél egy jót!

Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?
Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás

Profi teljes spektrumú növénynevelő LED lámpa