Idős fák koronájának ápolása

A legtöbb esetben a fiatal fák koronájának kialakítása négy, esetleg öt év alatt befejeződik. Ezek után a növények sokkal kevesebb metszést igényelnek, de különböző károsodások miatt, vagy ifjítás céljából szükséges lehet a különböző méretű ágak levágására, ez az ifjító metszés.

A fiatal hajtások és vesszők levágásakor keletkező seb hamar begyógyul, ezért a sebfelületet csak nagyon különleges esetekben kell kezelni. Szintén hamar gyógyulnak a kis méretű sérülések az idősebb fákon is. Akkor kell elővennünk tudásunkat és a sebkezelő szereket, ha olyan idősebb ágakat vágunk vissza, amelyek átmérője már meghaladta az négy-öt centimétert.

Mielőtt belefeledkeznél a metszés rejtelmeibe, ajánljuk profi metszőeszközeinket, nem csak profiknak, hanem mindenkinek, aki kisebb fizikai erőfeszítéssel jó munkát szeretne végezni. A termékek a Kertlap Kertészet Webáruházban vásárolhatók meg.

Korona ifjítás

koronaifjitas

Az öregedő fák túlélési esélyeit növeli, és igen nagy szakértelmet kíván. Hiszen ilyenkor a fák koronájuk 60-80%-át elvesztik. A vázágakat első vagy másodrendű elágazásokra kell visszavágni úgy, hogy közben figyelünk a koronaforma megtartására. Az ifjító kezelést két év leteltével hajtásválogatással kell folytatni.

Első feladat a száraz és beteg részek eltávolítása, amit száraz gallyazásnak hívunk. Ilyenkor sem a korona méretét, sem a formáját nem változtatjuk.

Ugyanígy eltávolításra kell, hogy kerüljenek az árnyékba került részek.

Ha a koronaméretet akarjuk visszaszorítani, korona visszaszorítása esetében ez ne haladja meg a 10-15%-ot. Koronakurtításkor sem lehet több, mint 30-35%. A korona méretének csökkentésére lehet szükség átültetés előtt illetve, ha a fa vízháztartása megkívánja.

Hogyan vágjuk vissza az idős ágakat?

Több lépésben. Nem szabad egyből az ág alapjánál kezdeni a vágást. A vastag koronaágak töve ebben az esetben rendszerint behasad, sokszorosára növelve az amúgy is nagy sebfelületet, sőt könnyen balesetbeszélyes helyzeteket is előidézhetünk egy ilyen át nem gondolt cselekedettel.

korona visszaszorítása

Járjunk el úgy, hogy a törzstől 20 centiméterre, ág alján néhány centimétert bevágunk, majd egy kissé távolabb, felülről vágjuk át az ágat. Természetesen, ha az ág súlya vagy mérete megkívánja ezt műveletet többször is elvégezhetjük, az ág végétől kiindulva. Ha megfelelően hajtottuk végre a visszavágást, akkor egy húsz centiméteres, hasadásmentes csonkot kapunk eredményül. Ezen a csonkon megismételjük az előző lépést (alul bevágjuk, majd felülről átvágjuk az ágat). Ennél a műveletnél azonban vigyáznunk kell arra, hogy se ne hagyjunk “tarisznyaakasztót” az ág helyén, de a fa törzsébe se vágjunk bele.

Amennyiben nem a törzsnél vágtuk vissza az ágat, vagy a törzset vágtuk vissza, ügyelnünk kell metszlap megfelelő kialakítására. Ekkor metszlapot a legutolsó rügy vagy hajtás után 0,5-1 centiméterrel kell kialakítani úgy, hogy a rügytől vagy a hajtástól nézve 65-70 fokos szöget zárjon be az ággal, illetve a törzzsel.

Mindezek betartása azért fontos, mert a fölösleges “tarisznyaakasztó” meghagyásával a seb forradását akadályozhatjuk. A csonk elpusztul így táptalajt biztosít a korhadást okozó gombák számára.

sebkezelés

Hogyan kezeljük a keletkező sebfelületeket?

Az összes sebzésnél fontos, hogy a metszfelületet éles késsel simára vágjuk. A sima felületről könnyebben lefolyik a csapadék, így nehezebben telepszenek meg rajta gombák. Emellett a seb gyógyulását is elősegíti.

A sebzés hatására sebhormonok kibocsátásával reagál a fa, melynek következtében a seb körüli szövetekben sebzáró és védekező anyagok koncentrálódnak. A csonthéjas fák mindezek mellet mézgaképződéssel, míg a fenyők gyanta kibocsátásával igyekeznek elzárni a sebet a kórokozók elől. Ez a természetes védekező reakció sajnos általában nem elég, így több hónapon keresztül a levegőtől és a nedvességtől is el kell zárni a sebet. A célnak az olajfesték is teljes mértékben megfelel, de ha szakszerűbben szeretnénk kezelni a fát, akkor használjunk oltóviaszt vagy egyéb sebkezelő anyagokat. A fotón a Főkert parkfáinak sebkezelését láthatjuk. Cikk ajánlat: Metszés utáni sebkezelés

További ajánlat: Idős fák gondozása

közönséges bükk

Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?
Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás

Profi japán metszőeszközök

Profi teljes spektrumú növénynevelő LED lámpa